SKUTECZNA NAUKA SŁÓWEK

SKUTECZNA NAUKA SŁÓWEK

JAK SKUTECZNIE UCZYĆ SIĘ SŁÓWEK???

1. Ucz się słówek, które są przydatne, jeśli czytasz artykuł w języku angielskim, nie ucz się wszystkich słówek, które są dla Ciebie nowe. Wybieraj tylko te, które mogą się przydać! Oto kilka z nich:

  • TO ASSESS
  • TO CONFIRM
  • TO COMPLAIN
  • TO FOCUS ON SOMETHING
  • TO PROVIDE

2. Jak już wybierzesz nowe słówka, których chcesz się nauczyć, nie sprawdzaj ich znaczenia tylko w słowniku polsko-angielskim, angielsko-polskim. Zajrzyj też do słowników angielsko-angielskich. Poniżej znajdziesz linki do wiarygodnych źródeł dostępnych online:

  • www.dictionary.cambridge.org
  • www.macmillandictionary.com

Z tego typu zasobów warto korzystać, ponieważ zawierają one opis danego słówka oraz przykłady zdań w odpowiednim kontekście. W języku angielskim jedno słowo może mieć kilka znaczeń, dlatego bardzo ważny jest dla nas kontekst, w jakim chcemy użyć konkretnego słowa. Dla przykładu czasownik złożony „pick up” ma kilka znaczeń. Jeśli wpiszemy takie hasło do wyżej wymienionego słownika: www.macmillandictionary.com to pojawi się listą 12 znaczeń.

 

Załóżmy, że interesuje nas znaczenie 3 z menu czyli „learn/do something new”, po wybraniu tej możliwości, uzyskamy taką oto definicję wraz z przykładem zdania:

 

 

3. Następny krok to ułożenie zdania z nowym słówkiem. Możesz ułożyć kilka zdań w różnych kontekstach. Jeśli trudno Ci samemu napisać takie zdanie, możesz skorzystać z przykładów znajdujących się w słownikach.

4. Oprócz tworzenia zdań, warto również sprawdzić kolokacje, czyli często używane zestawienie słów. W pierwszej kolumnie poniższej tabeli mamy prawidłowo dobrane „pary” słów, w drugiej zaś nieprawidłowe.

 

Do homework Make homework
Make coffee Do coffee
Do sports Make sports
Do business Make business
Make a decision Do a decision
Heavy rain Thick rain
High temperature Tall temperature
Have experience Do/make experience

 

Jeśli nowe słówko to rzeczownik oprócz kolokacji warto sprawdzić czy jest on policzalny czy nie i zapisać sobie od razu liczbę mnogą w przypadku rzeczowników policzalnych.

Ostatnia zasada to systematyczność. Jeśli będziesz systematycznie powtarzał/a nowe słówka, tworzył/a sobie z nimi zdania jest to klucz do sukcesu.

Poniżej znajduje się tabelka obrazująca metodę nauki słówek, którą stosuję i polecam swoim uczniom. Cała tabelka będzie do pobrania

 

1) NOWE SŁOWO 2) TŁUMACZENIE NA JĘZYK POLSKI 3) PRZYKŁAD ZDANIA 4) PRZYKŁADY KOLOKACJI
TO ASSESS OCENIAĆ MUSIMY OCENIĆ JEGO UMIEJĘTNOŚCI / WE HAVE TO ASSESS HIS SKILLS ASSESS SOMETHING QUICKLY/ OCENIAĆ COŚ SZYBKO
TO CONFIRM POTWIERDZAĆ TOMEK POTWIERDZIŁ WCZORAJ SPOTKANIE / TOM CONFIRMED THE MEETING YESTERDAY CONFIRM SOMETHING OFFICIALLY/ POTWIERDZAĆ COŚ OFICJALNIE
TO COMPLAIN ABOUT NARZEKAĆ NA NIE LUBIĘ NARZEKAĆ NA POGODĘ/ I DON’T LIKE COMPLAINING ABOUT THE WEATHER COMPLAIN LOUDLY/ GŁOŚNO NARZEKAĆ
TO FOCUS ON SOMETHING SKUPIAĆ SIĘ NA CZYMŚ SKUPMY SIĘ NA NASZYM PROJEKCIE/ LET’S FOCUS ON OUR PROJECT MAINLY FOCUS ON/ GŁÓWNIE SKUPIAĆ SIĘ NA
TO PROVIDE ZAPEWNIAĆ TEN HOTEL ZAPEWNIA WIELE ATRAKCJI / THIS HOTEL PROVIDES A LOT OF ATTRACTIONS TO PROVIDE SOMETHING FREE OF CHARGE / ZAPEWNIAĆ COŚ ZA DARMO

 

POBIERZ DARMOWY MATERIAŁ

 

Moja tabelka to tylko wzór tego jak możesz tworzyć swoje listy słówek, mam nadzieję, że podejmiesz to wyzwanie i od tej pory będziesz korzystać z tej metody.